HABER VE DUYURULAR

Amanos dağlarından gelen mucize…

Halk arasında dağ kekiği olarak bilinen zahter kimi kara kekik olarak ta adlandırılıyor.Zahter, enfes kokusu ve aromasının yanında gerçek bir şifa kaynağı.

Türkiye’de Hatay,Gaziantep,İskenderun,Mardin ve Mersin bölgesinde yetişiyor.

Zahter yabani olarak kayalık ve dağlık yerlerde çoğalarak büyür.Yaz aylarında köylüler tarafından bin bir zahmetle saplarıyla beraber toplanan zahter gölgede kurumaya bırakılır.Kuruyan zahterler kullanıma hazır olarak muhafaza edilirler.

Doğal ortamda kendiliğinden yetişen Zahter her şeyden önce çok güçlü bir antioksidan.Bunun yanında yapılan araştırmalarda hazmı kolaylaştırdığı, kalp çarpıntısına iyi geldiği, sinir sistemini kuvvetlendirirken bağırsak ve böbrek hastalıklarını önlediği biliniyor.

Geçen yıl TUBİTAK yaptığı bir proje sırasında zahteri kullanarak yapılan yara örtüsünün yanık ve yaraların enfeksiyon kapmadan iyileşmesini sağladığını ortaya çıkardı.Anadolu insanının yüzyıllardır bildiğini bilim adamları yeni yeni keşfediyor.Bu çalışmanın tamamlanması halinde hastalıklara bitkilerle çözüm bulunmasının yanı sıra “yara örtüsü” nün tanıtılması halinde bölgenin ekonomik gelişimine önemli bir katkıda bulunacağı gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.

Zahter özellikle güney doğu Anadolu bölgesinde çok sık kullanılan bir bitki. Gaziantep ve Hatay’da sıklıkla çay olarak tüketilmesinin yanı sıra salatalarda ve çorbalarda da kullanılır.

Hiçbir şeyi çöpe atmayıp değerlendiren Anadolu kadını bir önceki yıldan kalan zahterleri taş dibeklerde toz haline getirip kahvaltı kültürüne yeni bir ürün kazandırmışlardır.

Zamanla toz halindeki zahtere kavrulmuş nohut, leblebi, menengiç (yabani antep fıstığı), kavun ve karpuz çekirdeği, buğday, mayana (rezene), kimyon, sumak, susam, biber, tuz gibi baharatlar ilave edilerek bir kahvaltılık zahter hazırlanır. Hazırlanan toz karışımı bir kaseye zeytinyağı diğer bir kaseye konulur. Ekmek önce yağa daha sonra kahvaltılık zahtere bandırılarak yenir.

Böylece sabah kahvaltıda enerji ve zindelik veren toz zahter ile sindirimi kolaylaştıran zeytin yağı bir araya gelerek hem lezzetli hem de sağlıklı bir kahvaltının yapılmasına yardımcı olur.

SONUÇ:Yoktan var eden Anadolu kadını mutfak kültürümüze kahvaltılık ürün kazandırırken taze olarak tükettiği zahteri bilim adamları yeni keşfetmiştir.Bereketli topraklarımızın şifalı otları saymakla bitmez, yeter ki biz ürünlerimize sahip çıkalım.

ZAHTER PİYAZI

(4-6 kişilik)
MALZEMELER
250 gr zahter
2 adet taze soğan
2adet taze sarımsak
½ demet maydanoz
1 adet domates
1 yk biber salçası
Nar pekmezi
Tuz
1 yk Zeytinyağı

HAZIRLANIŞI
Zahter bir kapa temizlenerek yıkanarak konulur. Üzerine ince kıyılmış soğan,sarımsak,maydanoz ve domates ilave edilir. Biber salçası nar pekmeziyle sulandırılarak zeytin yağ ve tuz üzerinde gezdirilerek karıştırılır ve servis yapılır.

ZAHTER ÇAYI
1 çk zahter
1 çb sıcak suyu
Zahter çay süzgecine konularak üzerinden sıcak su geçirilir.
Not:Zahter kaynatılarak içilmemelidir.

SAHAN DUYURULAR

04

Şub

Şub

Mehmet Yaşin Yazısı

Yazar dostum Ahmet Ümi ...

20

Ara

Ara

Mehmet Barlas Yazısı

GAZİANTEP'İN mutfağı i ...

14

Ara

Ara

Gaziantep'e Unesco'dan Gastronomi Kenti Unvanı

Gaziantep’in UNESCO ta ...

01

Kas

Kas

Tahir Tekin Öztan'a En İyi Kitap Ödülü

Ateşbaz-ı Veli Mutfak ...

29

May

May

Amanos dağlarından gelen mucize "Zahter"

Halk arasında dağ keki ...

06

May

May

Üç Antepli Boğazda buluşursa kebap kaçınılmaz olur

Yediden yetmiş yediye ...

1234
Tilbe Gıda Turizm San. Tic. A.Ş. © 2014 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi