SAHAN KEBAP TARİFLERİ

YENİDÜNYA KEBABI

Yenidünya 15'inci yüzyılda keşfedildi, SAHAN'da her bahar yeniden keşfediliyor...

İşte Gaziantep Mutfağı'nın sürprizlerinden biri daha: Yeni dünya kebabı...

Halk arasında muşmula ve malta eriği olarak da bilinen, ilkbaharda olgunlaşan yeni dünyanın kebap haliyle tanışmaya hazır mısınız? A B ve C vitaminleri yönünden zengin, aroması eşsiz bu meyve ile yapılan kebap, Gaziantep Mutfağı'nın hayal gücünü bile zorlayan eşsiz lezzetlerinden sadece biri... Pişirme yöntemi ve sunum şekli ile bir SAHAN klasiği haline gelen 'Yeni Dünya Kebabı' her yıl, 'sadece nisan ve haziran ayları arasında' tüm SAHAN şubelerinde servis ediliyor.

Yeni dünya kebabı; farklı tatları birarda denemek isteyenler için, patlıcan kebabı ve sarımsak kebabı ile birleşerek 'SAHAN Üçlüsü' olarak da sunuluyor. Baharla gelen bir şenliği ifade eden 'SAHAN Üçlüsü' lezzeti kadar sunumuyla da fark yaratıyor.

Yeni dünya nasıl yenir? Bu çok özel kebap, sahanların içinde masalara gelir, eğitimli servis elemanları tarafından ayıklanır, lavaş ekmek ile küçük dürümler yapılarak, sıcak sıcak servis edilir. Yeni dünyanın hafif mayhoş tadı, domates ile biberin aroması ve etin lezzeti biraraya geldiğinde, bahar hiç bitmesin istersiniz...

Hele 'SAHAN Üçlüsü'nü denediyseniz, başka bir şey yiyemezsiniz...

Malzemeler (4-5 kişilik)

1,5 kg orta büyüklükte yeni dünya

1 kg zırhta çekilmiş kebaplık kıyma

Tuz,karabiber

HAZIRLANIŞI

Yeni dünyaların sap ve tepe kısmı bıçak yardımıyla kesilip ortadan ikiye ayrılır.Daha sonra çekirdekleri çıkarılır.Bir kapta kıyma,tuz ve karabiberle iyice yoğurulur.Şişe saplarken iki yeni dünya (kabuklu tarafı dışa gelecek)bir et konur. Sırayla şişe saplanıp mangalda pişirilirek servise hazır hale gelir.

Tilbe Gıda Turizm San. Tic. A.Ş. © 2014 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi