SAHAN KEBAP TARİFLERİ

DOĞAL ANTİBİYOTİK “SOĞAN KEBABI”

Salgın grip virüsüne karşı vücut direncimizi arttırıcı ve doğal antibiyotik özelliği ile bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirici besinler almak zorundayız. Kış mevsiminde de bağışıklık sistemini güçlendirici sebzelerin başında soğan gelir. Soğan kebabı bu anlamda önerebileceğimiz en güzel kış yemeğidir. İçerdiği vitamin ve doğal antibiyotik sayesinde gripten korunmanın en lezzetli yolu olan mini soğanlar, Sahan şefleri tarafından kıyma ile pişirilip, nar ekşisi ile terlemeye bırakılarak servis ediliyor. Tüm dünyada salgın olarak yaşanılan grip virüsüne karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirici birçok alternatif besin tavsiyesi alıyoruz. Hiç kuşkusuz yaşadığımız bu zor günlerde yapılacak en doğru beslenme yöntemi her sebzeyi mevsiminde tüketmek olacaktır.

SOĞAN KEBABI (FIRINDA)

Malzemeler (4 kişilik)

1 kg küçük soğan

750 gr yağlı kıyma

Karabiber, tuz, nar ekşisi

HAZIRLANIŞI :

Soğanlar bir kat soyulduktan sonra tepesi bir bıçak yardımıyla alınarak ortadan ikiye kesilir. Kıyma, diğer bir kap içerisinde tuz ve karabiberle karıştırılır. Fırın tepsisine bir soğan bir et olarak dizilir. (soğanın iç tarafı gelecek arasına et konup karşı kapanacak şekilde) Bir bardak suyun içine nar ekşisi, tuz, karabiber eklenip hazırlanan karışım üzerine dökülerek demlenmeye bırakılır. Fırında 1 saat kadar (üzeri kapalı şekilde) pişirilir. 10 - 15 dakika dinlendirildikten sonra turp ile servis yapılır.

SOĞAN KEBABI (MANGALDA)

Malzemeler (4-5 kişilik)

1 kg kıyma

2 kg küçük boy kuru soğan ( ceviz büyüklüğünde)

2 yemek kaşığı nar ekşisi, tuz

HAZIRLANIŞI :

Soğanların tepesi bıçak yardımıyla kesilip, kabukları soyulmadan ikiye bölünür. Kıyma tuz ve biraz su ilavesiyle yoğurulup yumuşatıldıktan sonra ceviz büyüklüğünde yuvarlanır. Soğanlar, kıyma ile birlikte, bir et bir soğan olacak şekilde şişlere saplanır. Mangalda pişirilen kebaplar bir tepsiye alınarak, üzerine sulandırılmış nar ekşisi gezdirilip, ağzı kapalı şekilde, ateşin üzerinde 30 dakika kadar demlendirilir. Demlenmiş soğan kebabı ince ekmek ile sıcak olarak servis yapılır.

Tilbe Gıda Turizm San. Tic. A.Ş. © 2014 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi