PERSONEL HİZMETİ

Sahan olarak kurulduğumuz günden bu yana ana ilkemiz, sürekli gelişim. Bunu sağlamak için, tüm çalışanlarımızla birlikte iki konudan asla ödün vermiyoruz; hizmet kalitemiz ve ürünlerimizin lezzeti. Bu şekilde müşteri memnuniyetini sağlayacağımızı ve ancak bundan sonra gelişim göstereceğimizi biliyoruz. Hizmet kalitesi söz konusu olduğunda herbir çalışanımızın birey olarak Sahan’ a katacağı değerin bilincindeyiz. Kalite standardımızı korumak adına onlar için eğitim programları düzenliyoruz.

Gıda güvenliğine ve sağlıklı gıdaya verdiğimiz önem aynı zamanda müşterilerimize verdiğimiz önemi gösteriyor. Bu konuda sektörümüzde hep örnek olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bizim için ürün çeşitlerimizin lezzeti kadar müşterilerimize yöresel yemekleri tanıtmak da önemli. Temsilcisi olduğumuz zengin yemek kültürünü, aslını koruyarak sunmak amaçlarımızdan bir diğeri. Hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimizin Sahan’ da geçirdikleri sürede huzurlu, konforlu ve mutlu olmaları bizim için çok önemli. Bunu sağlayabilmek adına, yetişkin ya da çocuk, tüm müşterilerimizle yakından ilgileniyoruz.

Eğitim ve Kalite

SAHAN’ın sahip olduğu Kalite Yönetim Sistemi ve Gıda Güvenliği gereği çalışanlarımızın eğitimi yıllık olarak planlanır ve oluşturulan plana göre tüm personel, ihtiyacı olan eğitimi alır. Gıda güvenliği, kişisel hijyen, mutfak hijyeni, müşteri memnuniyeti, iletişim becerileri, yöneticiliğin esasları, ilk yardım, stresle baş edebilme teknikleri, şarap eğitimi gibi çok çeşitli konuları içeren eğitim programları, konusunda uzmanlaşmış eğitmenler tarafından verilir.

Tilbe Gıda Turizm San. Tic. A.Ş. © 2014 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi