HABER VE DUYURULAR

Baklavanın Sırrı Ustasında, Usta Yetiştirmeliyiz Usta

Son dönemlerde Türkiye’nin gündeminden düşmeyen baklava tartışmasına farklı bir bakış açısı kazandıran Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Şef Tahir Tekin Öztan Türkiye’de gerçek Antep baklavası üretmenin usta yetiştirmeyle ilgili olduğunu vurgulayarak “Baklavanın sırrı ustasında. Antep Baklavası ustaları yetiştirmek ve onları eğitimden geçirmek zorundayız” dedi.

Baklavacılık zanaatının ustadan çırağa geçtiğini ifade eden Öztan Gaziantep Sanayi Odasının girişimlerini de takdirle karşıladığını ifade ederek “Türkiye’nin veya dünyanın neresinde olursa olsun üzerinde Gaziantep Baklavası yazan bir yerden baklava aldığınızda tıpkı Gaziantep’te almış gibi aynı lezzeti bulmak istersiniz. Elbette kullanılan malzemeler bu işin olmazsa olmazı. Ama birde işin usta boyutu var. Baklava ustası yetiştirmek zorundayız. Bunun için Gaziantep’te bu sektörler seferber olmak zorunda. Gaziantepli baklava markalar yanında bu işe üniversitelerimizin el atması, halk eğitim merkezlerimizin el atması gerekiyor. Eğitimli baklava ustası yetiştirmek önemli bir eksiği gidermek anlamına gelecektir. GSO’sının bu işe de öncülük yapması gerektiğini düşünüyorum. Baklava ustası öyle kolay yetişmez. Gaziantepli ustalar meslek sırlarını bu güne kadar yetiştirdikleri elemanlara aktarmıştır. Ancak bunun da kayıt altına alınması ve yetiştirilecek olan yeni baklava ustalarına Gaziantep Baklava ustası ünvanlı bir belgenin bir sertifikanın verilmesi gerekir. Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği olarak biz bu çalışmanın içerisinde yer alacağız” dedi.

Üniversitelerde Baklava Ustası Bölümleri Şart

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) 'Türk Baklavası' standardını 18 Şubat 2015 tarihli Teknik Kurul'da kabul ettiği şekliyle şimdilik Gaziantepli baklavacıların üretim yaptığına dikkat çeken Öztan bu standardın Türkiye genelinde uygulanabilmesi için gerekli en önemli unsurun usta olduğunu bir kez daha yenileyerek “Uzun yıllardır savaşını verdiğimiz aslına uygun baklava üretimiyle ilgili alınan TSE belgesiyle Gaziantep Baklavası adı altında üretilecek baklavanın belirlenen malzeme ve standartlar dışında üretilemeyeceğini, üretilenlerin ise bu isimle satılamayacağını kesinleştiriyor. Bu en önemli adım başarıldı. Gerek AB gerekse TSE ayakları başarıyla tamamlandı. Şimdi sırada Gaziantep Baklavasının Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde aynı lezzette üretilmesini sağlamak ve Türkiye’ye Gaziantep’te ki gibi aynı tadı ve lezzette baklava yedirmekte. Bunu ancak ve ancak Gaziantep Baklavası ustaları ile başarabiliriz. Eğitimli ustalar yetiştirmek ve bunları sertifikalandırmak zorundayız. Gerekirse üniversitelerimizin gastronomi bölümlerinde Gaziantep Baklava ustası yetiştiren bölümler açmalıyız. Gaziantep Üniversitesinin bu konudaki duyarlılığını biliyorum. Konuya üniversitelerimizin daha duyarlı yaklaşacağını umuyorum” dedi.

SAHAN DUYURULAR

04

Şub

Şub

Mehmet Yaşin Yazısı

Yazar dostum Ahmet Ümi ...

20

Ara

Ara

Mehmet Barlas Yazısı

GAZİANTEP'İN mutfağı i ...

14

Ara

Ara

Gaziantep'e Unesco'dan Gastronomi Kenti Unvanı

Gaziantep’in UNESCO ta ...

01

Kas

Kas

Tahir Tekin Öztan'a En İyi Kitap Ödülü

Ateşbaz-ı Veli Mutfak ...

29

May

May

Amanos dağlarından gelen mucize "Zahter"

Halk arasında dağ keki ...

06

May

May

Üç Antepli Boğazda buluşursa kebap kaçınılmaz olur

Yediden yetmiş yediye ...

1234
Tilbe Gıda Turizm San. Tic. A.Ş. © 2014 | Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi